• DOLAR
  $2.443,0700
 • EURO
  $0,6099
 • ALTIN
  $35.289,7200
 • BIST
  1,1320
Kâbus Neden Görülür? Görmemek İçin Ne Yapılmalı?

Kâbus Neden Görülür? Görmemek İçin Ne Yapılmalı?

Kâbus korku dolu rüya anlamındadır. Kâbusun nedenleri oldukça farklı ve çeşitli olabilir. Stresli bir şekilde uyuyan, bilinçaltında belli korkuları bastıran kişiler kâbus görmeye daha yatkın olmaktadır. Uyunan ortam da korkulu rüya olmaya neden olabilir. Soğuk havada açık bir pencere uyuyan kişinin psikolojisini olumsuz etkileyebilir. Bolca yenilen yemek de kâbus görülmesine neden olmaktadır. Eğer gece yarısı yemek yiyip uyuduysanız, karnınızdaki şişlik ve metabolizmanızın sürekli aktif halde oluşu kâbus görmenize neden olabilir. Bu nedenle mümkün olduğunca fazla yemek yemekten kaçınmak gerekmektedir. Yemeği az yerseniz hazmınız da daha kolay olacaktır.

Kâbusun nedenleri arasında elbette en önemlisi iç dünyadaki gerilimlerdir. Kişilerin anlatamadıkları korkuları gece iç dünyalarına dönmeleri ile ortaya çıkabilir. Bu kez kâbus olarak kendini gösteren korkular eğer uzun süreli bir hal almışsa mutlaka uzman desteği gerekecektir. Özellikle sürekli aynı korkulu rüyayı görmek kesinlikle oldukça sakıncalıdır. Bu tür durumlarla karşılaşan kişilerin uzman desteği alması gerekmektedir. Özellikle terapiye gitmeleri oldukça etkili olacaktır.

Kâbusun nedenleri geçmişte yaşanan bir trafik kazası veya anne baba şiddeti gibi faktörler de olabilmektedir. Böyle durumlar kişilerin benliğinde iz bırakmaktadır. Bu tür trajik olayların tedavisi için de terapiye veya rehabilitasyon merkezlerine gitmek tavsiye edilmektedir. Böylelikle kişi kendi iç dünyasındaki sorunları dışarıya atma imkanı bulabilmekte ve kendini ifade edebilmektedir. Kişinin dışarıya ifade ettiği duygular onun bünyesinden dışarı çıkacaktır ve daha az sorun teşkil etmeye başlayacaktır veya kişi bu durum için çözüm önerilerine penceresini açmış olacaktır.

Kabusun nedenleri her ne olursa olsun önemli olan ne kadar sıklıkta görüldüğüdür. Her insan mutlaka hayatında bir ya da birkaç kez kabus görmüştür. Önemli olan sürekli görülen kabusun nedenlerini doğru tespit etmektir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM