Canan Karatay Diyet Listesi

Son dönemlerin en çok konuşulan diyetleri arasında yer alan ve oldukça olumlu yorumlar alan Karatay diyeti , Prof. Doktor Canan Efendigil KARATAY’ın çıkarmış olduğu bir diyettir. Canan Efendigil’e göre öncelikle sizin kendinize sormanız gereken soru zayıflamak mı istediğiniz , yoksa mevcut kiloyu korumak istediğiniz midir ? Her iki soruya göre aynı yolu gösteren Canan Efendigil , bu diyet sayesinde hem halsizlikten , bitkinlikten ve açlıktan şikayet etmeyecek hemde istediğin kiloya kavuşacaksınız. İşte Karatay diyeti :

Bu diyetin kolay olarak uygulanmasının temel ve önemli sebebi düşük glisemik indeksli besinlerin bolca tüketilmesinden dolayıdır.

Glisemik İndeks Nedir ?

Beslenme , yaşam boyunca tüm besinlerin içinde bulundurduğu karbonhidratların , kan şekerini yükseltmesine ve ona bağlı yükseltme hızına Glisemik indeks adı verilir.Diyetisyenlerin özellikle önerdiği besinler düşük Glisemik içeren besinlerden oluşmaktadır. Çünkü glisemik indeksi düşük olan besinler sağlık açısından zararsız hatta faydalıdır.Glisemik indeksi düşük besinler genel olarak günümüzde lifli gıdalardan oluşmaktadır. Lifli gıdalar içerdiği lifler sayesinde , kan şekerini , tansiyonu sindirim problemi olanları ve şekeri olanları kontrol altında tutar.

Glisemik İndeksi Düşük Besinler Nelerdir ?

Glisemik indeksi düşük besinler genellikle kabuklu ve lifli besinlerden oluşmaktadır . İşte bazı düşük glisemik indeksli besinler : yeşil mercimek , kuru fasülye , nohut , kuru baklagil , kuru barbunya , esmer ( light ) makarna , bulgur pilavı

Karatay Diyeti

Öncelikle daha öncelerden bildiğiniz yöntemleri bir kenara atmanız gerekir . Çünkü çoğu diyetlerde ” sık yiyin , az yiyin. ” derler. Ancak Karatay diyetinde bu yasak. Karatay diyetinde sık sık yemeyin denmektedir.

Sabah kahvaltısını çok sıkı şekilde yapmanız öneriliyor .

Kahvaltı :

Küçük dilim ( kibrit kutusu kadar ) peynir , yumurta ve ya menemen , ekmek yerine 1 avuç ceviz  ve 10-15 tane zeytin yenmelidir.

Kahvaltı öyle güzel yapılmalıdır ki bütün gün açıkılmamalıdır. Böylece diğer öğünlerde acıkıldığında depolanan yağlar devreye girecektir.

İnsülin yağları depo eden hormonun adıdır. Bu hormonun direnci ne kadar düşük olursa , o kadar zayıflanır. Bu yüzden kahvaltıda ekmek yenilmemelidir. Ekmek direnci artırır . Sık sık yenildiğinde ise  pankreas ve karaciğer yorulur. Bu yüzden sık yemek doğru değildir.
Kahvaltı sıkı şekilde yapılarak , iyi derecede vücudun her kısmından yağ kaybı görülecek . Ancak zaman gereklidir. Bir anda beklenemez kilo verilmesi . Denildiği üzere EKMEKTEN UZAK DURULMASI GEREKİR.

 Öğle yemeklerinde acıkmadıkça yemek yemeniz önerilmiyor . Ancak acıkmışsanız da yine sebze , meyve türü ve ya alternatif pide çeşidi olan lahmacun yenebilir. Lahmacun en fazla bir adet yenilmelidir. Çünkü lahmacun üstünde et ve yanında sebzeleri bulunmaktadır . Bu sebeple sağlıklıdır.

Ve en son dikkat edilmesi gereken şey : akşam saat 7-8′den sonra yemek yemeyeceksiniz.