• DOLAR
  7,2233
 • EURO
  8,5082
 • ALTIN
  445,57
 • BIST
  9,4442
İlk Günlerde Bebek Bakımı ve Beslenmesi

İlk Günlerde Bebek Bakımı ve Beslenmesi

Anne ve baba olarak bebeğinizle hastaneden evinize döndüğünüz ilk gün, hayatınızın en heyecan verici anlarından biri olacak. Yeni anne ve baba olarak bebeğinizin bakımı ve rutin oluşturmak için acele etmeyin. Bu süreçte anne ve baba olarak evinizi bebeğinize tanıtarak başlayabilirsiniz. Odasından, mutfağa bütün evi dolaşıp tanıtmak bebeğiniz ve sizin için ilginç bir deneyim olacak.

İlk günden itibaren emzirme, uyku, dışkılama, göbek bakımı, banyo, bebeğinizin cildinin bakımı, uyku düzeni, odasının düzeni gibi pek çok şeyi bebeğinizle birlikte ilk defa deneyimleyeceksiniz.

Nelere dikkat etmeli, nasıl hareket etmeliyiz?

 

Emzirme düzeni :

İlk haftalarda emzirme düzensizdir ve bebek her istediğinde emzirilmelidir. Her iki göğsü de eşit sürelerde emzirtmek idealdir. Ancak bu her zaman gerçekleşmez. Bebek bir seferde tek göğsü emerse bir sonraki sefer diğer taraftan emzirmek gerekir. İlk 10-12 gün anne sütünün olgunlaşma süreci olduğu için sık sık emzirmek  ve saat takibi yapmamak gerekir. 10. günden sonra artık anne süt olgunlaşmıştır. İlk 5 Dakikada sulu kısmını alan bebek, 10-15 dakikada yağlı kısma ulaşır. Bu süt bebekte doygunluk hissi uyandırır. Bir göğsü emmesi bu nedenle yeterli olabilir. Günde yaklaşık 10-12 kere emmesi normaldir. Emzirilen bebeğe su vermek gerekmez. Meyve püresi ve muhallebi benzeri ek besinler 6 aydan sonra doktorunun onayıyla verilmelidir.

 

Dışkı ve idrar sıklığı:

Bebeğinizin ilk ayında dışkı sayısı fazladır (günde 6-8 kez). Anne sütüyle beslenen bebeklerin dışkıları cıvık olur. Kakası ilk günler yeşilimsi, daha sonra altın sarısı renk alır. Mama ile beslenen bebeklerin dışkıları daha kıvamlı ve sıklığı daha azdır. Bu bebeklerde kabızlık da olabilir. Bebeğin günde en az 6-8 kez idrar yapması gerekir. Bu beslenmenin yeterli olduğunu gösterir. Bir iki ay sonra bebek 2-3 günde bir de dışkılayabilir, bu da normaldir.

 

Alt değiştirme:

Bebeğinizin altını sık değiştirin. Beslenme öncesi altı kirli ise veya bebek huzursuz ise bebeğinizin altını değiştirin. Beslenme ile bağırsak hareketleri artacaktır; bu nedenle beslenme sonrası da bebeğinizin altını değiştirmeniz gerekebilir. Bebeğin altını ıslak ilk günlerde ılıtılmış su ve pamukla silebilir, çok kirli ise yıkayabilirsiniz. Hazır silme bezleri, dışarı da ve yolculuklarınızda pratik olacaktır. Bebeğin cildi çok hassastır. Islak veya kirli bez uzun süre ( 3-4 saat ) kalırsa pişik olur. Bu durumda bebek cildine uygun pişik kremi uygulayabilirsiniz. Unutmayın kız bebeklerin altları önden arkaya doğru temizlemek gerekir.

 

Göbek bakımı:

Göbeğin ve çevresinin temiz ve kuru kalması gerekir. Göbek bağı kullanmayın. Artık çoğu çocuk doktoru bebeklere göbek bakımını önermiyor. Eğer sizin doktorunuz öneriyorsa günde 2-3 kere göbek kordonunu dibinden, alkollü pamuk ile silin. Göbeği bezin dışında bırakmaya dikkat edin. Göbek 7-14 gün içinde düşer. Düştükten sonra yerinde hafif bir pembemsi renk olması normaldir. Düştüğü gün banyo yaptırmayın. Ertesi gün bebeğinizi yıkayabilirsiniz. Göbek bağ varken yıkarsanız mutlaka akan su altında yıkayın ve sonra göbek bağının olduğu alanı mutlaka kurutun.

 

Bebek banyosu:

Göbek düştükten 1 gün sonra banyo yaptırabilirsiniz. Göbek düşene kadar yumuşak bir bezle bebek cildini uygun bir sabunla silin ve daha sonra durulayın. Her gün bebeğinizi yıkayabilirsiniz. Suyun ısısını, kolunuzun iç kısmını suya daldırarak test etmelisiniz. Banyo sonrasında cildi durulamak son derece önemlidir. Sabun bebek cildini tahriş edebilir. Bu nedenle bebeklere özel bir şampuanla bebeğinizi yıkamalısınız.

 

Cilt bakımı:

Bebeklerin cildi çok hassastır. Bu nedenle bebeklere kullanacağımız bebek losyonlar ve bebek yağları yeni doğan bebeğe uygun olmalıdır. Banyo sonrasında bebeğinize masaj yaparken bebek losyonu veya bebek yağı kullanabilirsiniz.

 

Tırnak bakımı:

Bebeğin tırnağını, ona özel bir bebek tırnak makası ile kesebilirsiniz. Bebek uzamış tırnaklarıyla, yüzünü ve gözünün kornea tabakasını çizebilir. Bebek tırnak makasıyla tırnağını kesip, sivri köşeleri de ince bir törpüyle yumuşatın. Bu işlemi yaparken ilk günler yanınıza bir yardımcı almalı veya bebeğinizn tırnağını uyurken kesebilirsiniz. Keserken ucu yuvarlak makas veya çıtçıtlı tırnak makaslarını kullanabilirsiniz.

 

Hapşırık ve hıçkırıklar:

Hapşırık, genze kaçan damlacıkları temizlemek üzere bir reaksiyon, hıçkırık ise solunum kası olan diyaframın uyarılması sonucu ortaya çıkan bir reflekstir. Hıçkıran bebek kısa süre ile emzirilirse bu refleks yavaşça kaybolur.

 

Yatma pozisyonu:

Bebeğinizi sırtüstü yatırıp, başını yan çevirin ya da yan yatırın. Son yıllardaki araştırmaların sonuçlarına göre sırtüstü yatış en güvenli yatma şeklidir. Bebeğin başını uyurken her iki yana çevirebilirsiniz. Bebek uyanıkken yüzükoyun yatırarak kollarının kuvvetlenmesine yardımcı olabilirsiniz. Yastık ve kuş tüyü yorgan kullanmayın. Yorganını göğüs hizasına kadar örtün, başına çekmeyin. Bebeği fazlaca ısıtmayın. Yatağında yumuşak oyuncaklar bırakmayın. Bu önlemler SIDS denilen nedensiz beşik ölümlerini önlemek amacıyla tüm dünya bebeklerine önerilmektedir.

 

Oda ısısı:

Sizin rahat ettiğiniz oda ısısında bebeğiniz de rahat edecektir. Zamanında doğan bebekler için 21 derece uygundur. Eğer klima kullanıyorsanız, bebeğin üzerine üflememek koşuluyla bebeği odada tutabilirsiniz. Unutmayın, bebek, kapı veya pencerenin aralanmasıyla, çok soğuk olmayan bir ortamda hemen üşümez. Üşüse de hasta olmaz. Aşırı ısıtma, beslenmeye isteksizlik ve uyku haline neden olur. Bebeğin elleri ve burnu soğuksa, ortam ısısı yetersiz demektir. Bu durumda vücut ısısına da bakılabilir. Üzerine bir battaniye örtülerek bebek ısıtılmalıdır. Devamlı soğuk olan bebekler iyi büyüyemezler.

www.kurumsalsosyalmedya.com Sosyal Medya Yönetimi

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM