• DOLAR
  7,2233
 • EURO
  8,5082
 • ALTIN
  445,57
 • BIST
  9,4442
Doğal Bebek Deterjanı

Doğal Bebek Deterjanı

Küçükken bayramlarda alınan “Bayramlıkları” bir bohçaya sarıp, “ağlama yavrum ağlama 3 gün kaldı bayrama” şarkısını söyle söyleye, geri sayım yapar ve her gece bayramlık bohçasını baş ucumuza koyup bayramın gelmesini heyecanla beklerdik. Bayramlardaki o heyecan büyüdükçe sönmüş olsa da içimde, hamilelik aylarımda bebeğime hazırladıklarım için benzer heyecanı yaşamak da çok güzel bir duyguydu. Hamilelik boyunca gerek satın aldıklarım, gerekse hediye gelen tüm kıyafet, battaniye, nevresim vb. tekstil ürünlerini bir nevi bohçalayıp, yıkayıp ütüleyeceğim günü beklemek üzere kaldırdım. Ara sıra açıp hayaller kurdum, yeni aldıklarımı ekledim, yakın dostlarıma aldıklarımı gösterdim ve her seferinde yıkayıp ütüleyeceğim güne kadar saklamak üzere, özenle toplayıp kaldırdım. Yıkayıp ütüleyeceğim diyorum, çünkü bu bende neredeyse takıntı halini almıştı. Beklediğim gün gelmek bilmiyor ve aynı zamanda ben bu yıkama işini ne ile yapacağımı bilmiyordum. Kendi kıyafetlerim için bile, içinde tonlarca kimyasal bulanan normal makine deterjan – ına alternatif arayan biri olarak bebeğimin kıyafetlerini toz deterjan ile yıkamayı hiç düşünmedim!Konuyu biraz araştırdım. Bu konuda bebekler için özel üretilen sıvı deterjan ile sabun tozlarının kullanıldığını öğrendim.

Gel zaman git zaman, işe gidip gelirken yolumun üzerindeki marketlere girip (marketler diyorum çünkü İstanbul’da neredeyse adım başı markete rastlamanız mümkündür… Ah kapitalist yaşam tarzı! Bakkallarında gramla toz deterjan satan bakkal amcaların neslini tükettin…) bu deterjanların muhteviyatlarına ve fiyatlarına bakmaya başladım. İçerik mi, fiyat mı bocalamasında, içerik sonucuna varıp, sabun tozu almaya karar verdim. Ama onlarda pahalı geldi. Öyle makine deterjanı gibi 8-9 kilo bulmak mümkün değil, gramla. 700 gram, 1600 gram gibi…

Son trimestere girdikten sonra, erken doğum ihtimalini de göz önünde bulundurarak  doğum çantamı hazırlamaya karar verince, gittim bir paket sabun tozu aldım. Hoş kokusu hala burnumda. Beklediğim günün gelmesinin verdiği heyecanla bir çırpıda, bebeğimin tüm kıyafetlerini yıkadım ve ütüledim ve çantama bin bir hayalle bir güzel yerleştirdim.

Aldığım sabun tozunu bebeğim dünyaya geldikten sonra da 4-5 kez kullandım ve memnun kaldım. Ancak daha önce iş yerindeki arkadaşlarımdan bir tanesi kendi kız kardeşinin 4’lü banyo sabunlarını rendeleyip, erittikten sonra bir şişeye doldurup hazırladığı bu deterjan ile uzun süre çamaşırlarını yıkadığını söylediği konuşmamız aklıma geldi. Bende deneme amaçlı 4 tane banyo sabununu bir güzel suda erittim ve tıpkı sıvı deterjan gibi kullanmaya başladım.

 

Makinamı “bebek” programına (60 derece, ön yıkama ve ekstra durulama işlemleri mevcut) ayarlayıp, hazırladığım sıvı deterjan ı, hem ön yıkama hemde normal deterjan gözüne dökerek kullanmaya başladım ve gayet memnun kaldım. 4 tane sabun bana tam 5 ay yetti.

Geçen gün sabun deterjanımız bittiği için bebeğimin kıyafetlerini yıkamayı ertelediğimi fark edince ufaklıkla beraber oturduk bir güzel beyaz sabunları rendeledik, sonra rendelenmiş sabunları bir kovaya koyup üzerine yaklaşık 10 litre su (sıcak da olabilir) ilave ettik ve karıştırdık. 1-2 saat sonra hazırladığımız deterjanı 10 litrelik su bidonuna koyduk ve kirlenen çamaşırlarımızı yıkamak üzere dolaba kaldırdık.

 

Bebeğiniz için yapacağınız sıvı deterjan oldukça ekonomik. Şöyle ki; 4’lü banyo sabunları 2,5-3.5 TL civarında. Bunu 5 ay kullandığınızı düşünsenize, bedava gibi bir şey oluyor 🙂

 

Özellikle bebeğinin cildi hassas olan anneler başta olmak üzere, tüm bayanlara gönül rahatlığıyla tavsiye edeceğim bu uygulama hem çok ekonomik hemde alternatiflerine göre çok daha sağlıklı.

Eğer çamaşırlar çok kirli ise, hazırlanan deterjan – dan bir miktar ilave edilmiş sıcak ya da ılık suya koyup, çitileyerek lekeyi hafiflettikten sonra makineye atarsanız daha güzel sonuç elde edersiniz. Ben bebeğimin örme kıyafetleri hariç diğer tüm çamaşırlarını 60 derecede ön yıkamalı olarak yıkıyorum.

Paylaşmak çok güzel bir şey; kardeşi arkadaşımla, arkadaşım benimle, bende sizlerle paylaşıyorum.

Ben memnun kaldım.

Dilerim sizde memnun kalırsınız.

 

www.kurumsalsosyalmedya.com Sosyal Medya Yönetimi

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM