• DOLAR
  $4.035,5800
 • EURO
  $1,0325
 • ALTIN
  $59.340,3800
 • BIST
  1,1595
Çocuk Gelişiminde En Önemli Besin Süt

Çocuk Gelişiminde En Önemli Besin Süt

Çocukların gelişiminde fiziksel aktivite ve beslenmenin rolü çok büyük. Doğduğu andan itibaren çocukları özellikle kalsiyum ve D vitaminiyle büyütmemizde hayat boyu büyük yararlar var. Bu anda hepimizin aklına ilk olarak mucizevi bir kaynak olan süt geliyor.

İşte süt ve süt ürünlerinin gelişime 10 büyük katkısı; 

 1. Sütün içinde kalsiyum, A vitamini, protein ve fosfor, potasyum gibi çok önemli besin öğeleri var. Dengeli bir diyetin olmazsa olmazı.
 2. Kemikleri güçlendiriyor, kemik yoğunluğumuzu artırarak bizi ilerleyen yaşlarda kemik erimesinden koruyor.
 3. Süt içmeye ara verirsek bir süre sonra sindirememeye başlıyoruz. Bu yüzden düzenli olarak tüketmeliyiz.
 4. Kilo kontrolüne yardım ediyor. Hem çocukluk çağı obezitesi, hem de yetişkin yaşlarımızda ağırlık kontrolü için çok önemli. Özellikle az yağlı/yağsız sütler kilo kontrolü programlarında tercih edilebilir.
 5. Kalsiyum, potasyum ve magnezyum içeriğiyle kan basıncını düşürmeye yardım ediyor.
 6. Süt ve türevleri vücutta en iyi kullanılabilen kalsiyum kaynaklarından biri.
 7. Büyüme ve gelişme için önemli bir temel gıda.
 8. Meme ve kolon kanseri riskini azaltmaya yardımcı. Özellikle de menopozdan sonra kanser riskinin de azaltılmasına yardımcı oluyor.
 9. Glisemik indeksi düşük olmasından dolayı iyi bir ara öğün alternatifi.
 10. Süt ürünleri, içerdikleri kalsiyum ile dişlerimizi güçlendirerek ömür boyu dişlerimizin korunmasını sağlamak için de tabii ki vazgeçilmez.

Pek çok vitamin ve mineral için iyi bir kaynak olmanın yanında süt aslında D vitamini, çinko, demir ve C vitaminini az miktarda içeriyor. D vitamini olmadan vücudumuz sütteki kalsiyumu kullanamıyor. Bu noktada, sütten bunları da yeteri kadar almak için vitaminli-mineralli kakao tozu yardıma koşuyor.

D vitaminini; zenginleştirilmiş besinlerden, yağlı balıktan ve güneşten de alabiliyoruz. Fakat vücudumuzda D vitamini sentezinin yapılabilmesi için yazın öğle saati dışında, kışın ise saat 12 ile 3 arasında güneş ışınlarından 10-15 dk. kadar yararlanmak gerekiyor. D vitaminin üretilebilmesi için güneş yağı sürmeden, camın arkasına geçmeden güneşi direkt almayı unutmayın.

Sütün yanında bir başka güçlü destekçi: Tam tahıllı kahvaltılık gevrekler.

İçeriğindeki kompleks karbonhidrat, lif, vitamin ve mineraller gibi son derece faydalı besin öğeleri sayesinde çocukların okulda öğlene kadar tok ve enerjik kalmasına, derslerinde dikkatini toplamasına yardımcı oluyor. En azından vitamin ve mineralli bir bardak süt içmek belki yanında yarım bir muz ya da elma yemek sabah ihtiyaç duyulan o ilk yakıtı karşılıyor.

Çocuklar birçok alışkanlığı bizi taklit ederek kazanıyorlar. Bu yüzden tüm bu fiziksel önerilerin yanında; onlara doğru beslenme davranışları kazandırabilmek için biz de beslenmemize dikkat etmeli ve onlarla geçirdiğimiz zamanları en yüksek kalitede yaşamaya çalışmalıyız

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM