• Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası
 • https://www.facebook.com/gulabla?fref=ts
 • https://twitter.com/gulabla
                      English French German Spain Italian Dutch Russian Portuguese Japanese Korean Arabic Chinese Simplified
                                 
ARTIK PASTA SİPARİŞİ ALMIYORUZ İLGİNİZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİZ

Duyurular & Kampanyalar :   Doğum Günü Paketleri Yapılmaktadır
0546 622 2002 30 Yıllık Tecrübe Güven Tütüncülük - Sipariş ve Müşteri Hizmetleri Numarası : 05466222002
adıyaman tütünü ile ilgili aramalar,toptan tütün satanlar,tütün satış sitesi,çelikhan tütünü satın al,açık tütün fiyatları
çelikhan tütünü nasıl anlaşılır,toptan tütün filtresi,sarma tütün fiyatları,
www.adiyamancelikhantutuncusu.com , www.celikhanadiyamantutuncusu.com
Üyelik Girişi
KADIN KULÜBÜ
Sosyal Medyada Gulabla

 

Çalışan Anneler

Bebek sahibi olan anne ve babaların yaşadıkları en büyük ikilem işe devam etmek mi yoksa evde kalmak mıdır. Bu kararı almak oldukça zor olduğu gibi her iki durumun da artıları ve eksileri vardır. Bu bölümde iki açıdan da bu durumun incelendiğini göreceksiniz ve böylece karar vermeniz kolaylaşacaktır. Ev ve iş arasında kaldıysanız bu bölümü incelemelisiniz.

Bebeğimi bırakıp işe başlamak için doğru zaman hangisi?

Yapılan pek çok araştırma, çocukların hem fiziksel hem de psikolojik açıdan sağlıklı gelişimi için doğumdan itibaren sabit bir bakımverenle (anne, baba, bakıcı, büyükanne, büyükbaba gibi) süreklilik içeren sevecen bir ilişki içinde bulunmasının şart olduğunu gösteriyor. İstanbul Parenting Center'dan Gelişim Uzmanı Psikolog Sinem Olcayannenin işe başlama zamanı konusunda akıllara en çok takılan soruları yanıtlıyor. 

Günümüzde, annenin iş hayatına dönme zorunluluğu, güvenilir bir bakıcı bulamama, kreşlerdeki bakımın yetersizliği gibi sebeplerle pek çok çocuk süreklilik içeren sevecen bir ilişki deneyiminden mahrum kalıyor ve gelişimsel açıdan dezavantajlı duruma düşüyor. İstanbul Parenting Center'dan Gelişim Uzmanı Psikolog Sinem Olcay, şöyle diyor: "Bu durumun bilincinde olan çoğu anne, işe dönme kararını verirken fazlasıyla zorlanır ve genelde yoğun suçluluk duygusu yaşar. Bebekleri için en iyisinin ne olduğunu öğrenmek isteyen bu annelerin aklında "Bebeğimi bırakıp işe başlamak için en doğru zaman ne zamandır?", "Kreşe başlatmak için doğru yaş hangisidir?" gibi sorular vardır. Aslında, çocuk bakımını düzenleme ve işe geri dönme konusundaki kararlarınızı belirleyecek tek ve net bir kural maalesef ki bulunmamaktadır. Her aile kendine özgü şartlar içinde yaşamaktadır ve en iyi çözümün ne olduğu aileden aileye farklılık gösterir."

Sizin için iyi olan bebeğiniz için de iyidir

Gelişimsel açıdan bakıldığında, şartların mükemmel olduğu bir dünyada yaşamın ilk yılları boyunca anne ve/veya babanın evde olup günün büyük kısmını bebekleriyle birlikte geçirmeleri gerekirdi. Ama gerçek hayat koşulları, sosyal ve ekonomik baskılar, kadının iş hayatındaki rolü bu idealle çatışıyor. İstanbul Parenting Center'dan Gelişim Uzmanı Psikolog Sinem Olcay, "Bebeğiniz, kendiniz ve aileniz için en iyi olan arasındaki dengeyi bulmaya çalışmak başlı başına bir iş haline gelmiştir." Diyerek şöyle devam ediyor: "Sizin için en iyisinin ne olduğu ile bebeğiniz için en iyisinin ne olduğu birbirine bağlıdır. Durumunuzla ilgili ne hissettiğiniz ve stresle nasıl başa çıktığınız bebeğinizle olan ilişkiniz açısından çok önemlidir. Eğer evde olmak ve işe dönmemek size büyük bir hayal kırıklığı ya da mutsuzluk yaşatıyorsa, çocuğunuzla evde doğru şekilde etkileşim kuramayabilirsiniz. Eğer işe dönmek ve bebeğinizin bakımını bir başkasıyla paylaşmak size büyük bir kayıp hissi yaşatıyorsa, bu da bebeğinizle olan ilişkinizi etkileyecektir. En önemli olan şey, yaptığınız seçimle rahat edebilecek olmanızdır. Size yanlış gelen bir şeyi yürürlüğe koymanızın kimseye faydası olmaz."

Ebeveynin işle ilgili tercihi ne olursa olsun bütün çocuklar zorlanır

Anneliğin büyük bir iş olduğunu, belli bir zaman aralığına indirgemenin ya da iş saatlerinin arasına sıkıştırmanın çok kolay olmadığını bilmek önemlidir. İstanbul Parenting Center'dan Gelişim Uzmanı Psikolog Sinem Olcay şöyle devam ediyor: "Yapılan araştırma ve gözlemler annelik rolünde ılımlı ve ölçülü olmanın kilit nokta olduğunu gösteriyor. Haftalık 40 saati aşan iş temposunun hem anneye hem bebeğe çok fazla geldiği kanıtlanmıştır. Diğer taraftan kendini çocuğuna tamamen bağlayan, çocuktan uzak vakit hiç geçirmeyen annelerin de en sonunda bunaldığı görülmektedir. Yarım zamanlı işler ya da iş saatleri konusunda esneklik en az suçluluk yaratan ve en fazla tatmin sağlayan seçenek gibi gözükmektedir. Ama maalesef ki çoğu iş yarım zamanlı yapılamamaktadır ve bazen ailenin finansal durumu her iki ebeveynin de tam zamanlı çalışmasını gerektirmektedir. Eğer ebeveynlerden biri için iş saatlerini azaltma fırsatı varsa, yaşamın ilk yıllarında bu fırsatı değerlendirmenizi ısrarla tavsiye ederim.

Pek çok anne, mükemmel çocuk yetiştirmeyi garantileyecek tek bir seçenek olduğuna inanmak ister. Kendine güvenen, ayrılma problemi ya da güvensizlikleri olmayan bir çocuk hayal eder. Maalesef ki bir çocuğun sürekli olarak iyiliğini garantileyecek bir formül yoktur. "Anne mutlu olursa çocuk da mutlu olur." ya da "İlk 3 yıl evde olursam çocuğum için her şey mükemmel olacak" gibi basit cevapların olabileceğine inanmak istesek de bilmeliyiz ki ebeveynin işle ilgili tercihi ne olursa olsun bütün çocuklar yaşamlarının belli zamanlarında zorlanır ve mücadele yaşarlar. Anne ve çocuk arasındaki özel bağın çok farklı koşullarda ve pek çok fırtınaya rağmen gelişmeye devam ettiğini bilmek gerekir. Çalışan anneler de evde olan anneler de çocuklarıyla sağlıklı, sevecen ve güçlü bir ilişki sürdürebilirler. Bebeğinizdeki ve kendinizdeki sevebilme kapasitesini asla küçümsemeyin.

Çalışan kadının suçluluk duygusunun sorumlusu ‘kutsal anne’ miti!

Anne ve işkadını kimlikleri arasında sıkışıp kalan kadınlar, çocuklarına karşı yeterli olamadıklarını düşünüp, suçluluk duygusuna kapılıyor. Medical Park Bursa Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Hüseyin Tatar'a göre; çalışan kadındaki ‘suçluluk duygusu', henüz bir kız çocukken kafamıza kazınan ‘kutsal anne' rolünden kaynaklanıyor

Tüm dünyada çalışan annelerin ortak sorunu, evleri ile iş yerleri arasında tercih yapmak zorunda kalmaları. Anne ve işkadını kimlikleri arasında sıkışıp kalan kadınlar, işlerinde ve annelik görevlerinde birtakım sorunlar yaşıyor. Başlangıçta durumu idare edebileceğini düşünen kadın, daha sonra bu yoğun tempodan yorgun düşüp, aynı zamanda çocuktan ayrı kaldığı için suçluluk duygusuna kapılıyor. Peki, bu aşamada kadınlar ne yapmalı? Medical Park Bursa Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Hüseyin Tatar; çalışma ve ev hayatının getirdiği sorunları aşmaları için annelere şu tavsiyelerde bulunuyor:

 

Suçlu ‘Kutsal Anne'

 

Çalışan anneler çocuklarıyla geçirdikleri zamanı yetersiz buldukları için bir süre sonra kendilerini suçlu hissetmeye başlıyorlar. Suçluluk duygusunu yaratan en önemli neden; kadın kimliğini taşımaya başladığı günden beri anneliğin ‘kutsal' bir görev olduğunu öğrenen kızların, bu rolü aksattıklarını ve yerine getiremediklerini düşünmeleridir. Anneler bu suçluluk duygusuyla ister istemez birtakım yanlışlar yaparlar.

Bu yanlışların başlıcaları ise;

 • Çocuğunun her istediğinin yapılması,
 • Anne eve geldikten sonra tüm zamanının çocuğuyla geçirmeye çalışması,
 • Annenin suçluluğunu telafi etmek için sürekli çocuğuna bir şeyler alması olarak sıralanabilir.

Aslında çalışan annelerin kendilerini suçlu hissetmelerine hiç gerek yok! Çünkü araştırmalar; çalışan annelerin çocuklarının yaşadıkları sorunların annenin çalışmasıyla ilgili değil de, annenin kendi kaygısını gidermeye yönelik yaptıkları hatalı davranışlarla ilgili olduğunu göstermiştir.

 

Bakıcı İletişimi Güçlendirir!

 

Yine araştırmalara göre; çocuğun annesi dışında başka insanlarla da diyalog halinde olması, gelişimleri açısından hayli olumlu sayılıyor. Hatta bu iletişimin devamlı olması, çocuklarda güven hissini ve iletişim gücünü artırıyor. Bu nedenle çocuğunuzu işe giderken profesyonel bir bakıcıya, anneanne ya da babaannenin ‘ellerine bırakmak'tan rahatsız olmayın. Üstelik bu şekilde, yani bütün gün çocuğunuzdan uzak kalmanız nedeniyle, onunla birlikte geçirdiğiniz zaman daha da değerleniyor. Bu nedenle, yoğun bir iş gününden sonra, mutlaka çocuğunuzla birlikte geçireceğiniz bir zaman dilimi ayarlayın ve bu süreyi sadece çocuğunuzla birlikte bir şeyler yaparak geçirin. Örneğin, birlikte yemek hazırlamak veya oyun oynamak gibi... Hiçbirini yapamıyorsanız, en azından yatmadan önce ona masal okuyun. Bu şekilde hem özlem gidermiş, hem de anne çocuk iletişimini yaşamış olursunuz.

Bu arada bakıcının psikolojik ve vücut sağlığı açısından yeterli ve uygun olduğundan emin olun. Psikolojik durum için gerekirse, bu konuda çalışan, kişilik testleri uygulayan veya çocuk bakıcılarıyla görüşmeler yapan bir psikologdan yardım almaktan çekinmeyin. Ayrıca bakıcıdan çocuğunuzu bulaşıcı hastalıklardan korumak için hepatit taraması, boğaz kültürü ve verem için PPD testi de isteyebilirsiniz.

 

Güvenilir Bir Kadın Bulun

 

Çoğu çalışan kadının en büyük sorunlarından biri, işyeri ve evdeki işler arasında sıkışıp kalmak. Eve ne kadar yardımcı bir kadın da gelse, istedikleri düzeni sağlamıyor ve dolayısıyla yorgunluk daha da artıyor. Eğer kariyerinizden vazgeçmek istemiyorsanız, evinizde hem temizliğe yardımcı olacak, hem de çocuğunuzun bakımıyla ilgilenecek güvenilir bir kadın alın. Bunun en iyi yolu, çevrenize danışmak veya emin olduğunuz insanlara sormaktır. Ayrıca evinizdeki temizlik aletlerinin güvenli ve pratik kullanımlı olmalarına da dikkat edin. Böylelikle hem çocuğunuzun güvenliğini sağlarsınız, hem yardımcı kadının temizlik yaparken zorlanmamasına hem de çocuğunuza daha fazla zaman ayırmasına katkıda bulunmuş olursunuz.

 

Programlı Olun

İş hayatında başarılı olan bir kadının, çocuğuna zaman ayırabilmek için iş saatlerini kısaltması daha zordur. Böyle bir durumda yapılacak iş iyi bir program yapmaktır. Örneğin; hafta içinde işlerin en hafif olduğu günler biraz daha erken çıkarak, çocuğunuzla daha fazla zaman geçirilebilir ve bu şekilde çocuğunuzla birlikte geçirdiğiniz saatleri dengeleyebilirsiniz.

ÇALIŞAN ANNELERE ÖNERİLER

 

 • İşyerinde emzirme odası gibi özel imkânlar yaratılması için diğer annelerle birlikte mücadele edin.
 • Ofisteyken işe, çocuğunuzlayken de sadece ona yoğunlaşın.
 • Ev işleri ve çocuk bakımını eşinizle eşit olarak paylaşın.
 • Mümkünse ev işinde de yardımcı olabilecek bir bakıcı tutun.
 • Çok iyi organize olun. Çocuğun çantası, kıyafetleri gibi detayları geceden hazırlamaya çalışın.
 • Eviniz işyerine yakın olsun. Böylece yolda geçireceğiniz zamanı çocuğunuza verebilirsiniz.
 • Çalıştığınız için çocuğunuza karşı kendinizi suçlu hissetmeyin.
 • Çocuğunuzla vakit geçirmek için rutin davranışlara başvurun. Yatakta TV seyrederek ya da okuldan çocuğunuzu kendiniz alarak onunla daha bol vakit geçirebilirsiniz.
 • İş hızınızı kontrol altında tutun. Bazen aileniz için tempo düşürmek çok kötü olmayabilir.
 • Kendinizi çocuğunuzun okuluna adayamıyorsanız; ilginizi arada bir de olsa sınıf etkinliklerine katılarak gösterin.
 • Çocuğunuzla olabildiğince çok oyun oynayın
 • Hafta sonu birkaç saatinizi sadece çocuğunuzla geçirmeniz aranızdaki ilişkinin kuvvetlenmesini sağlar.

Birlikte Yıldızları İzleyin!

 • Resim yapın. Çocukların en çok sevdiği şey boyama yapmaktır. Bu kez kıyafetlerinizin ya da yüzünüzün boyanmasına aldırmadan birlikte suluboya resim yapabilirsiniz.
 • Tiyatro ya da sinemaya gidin.
 • Arkadaşlarıyla ya da yaşları birbirine yakın arkadaşlarınızın çocukları ile küçük programlar düzenleyin. Yemek, sinema ya da tiyatrodan oluşan bu programın içine müzeleri de ekleyebilirsiniz. Hem bu şekilde çocuğunuzun da sosyalleşmesini sağlamış olursunuz.
 • Yıldızları izleyin. Bu küçük eğlence çocuğunuzun merak ve keşfetme duygusunu güçlendirecektir.
 • Yemek yapın. Çocuklar hamur yoğurmaya bayılırlar! Kolay tariflerden başlayarak birlikte kurabiye veya mini pizza hazırlayabilirsiniz.

Biyonik Kadın Değilsiniz

Her Şey Mükemmel Olamaz!

 • "Çalışan anne olmak yetersiz anne olmakla aynı şey değildir, yeter ki çocuklarına kaliteli zaman ayırılabilsin" cümlelerini hiç aklınızdan çıkarmayın.
 • Önceliklerinizi belirleyin ve yapacaklarınızı öncelik sırasına göre dizin. Eve gittiğinizde çocuğunuzla mı zaman geçireceksiniz, kendinizle ilgili yapmanız gereken bir şeyler mi var? Elbette ki, öncelikleriniz günden güne değişiklik gösterebilir. Esnek olup yapacaklarınızı sıralarken, zamanın sınırsız, sizin de ‘biyonik kadın' olduğunuz şeklinde bir yanılgıya düşmemeye gayret edin.

 

Tüm Zaman Değil, Kaliteli Zaman!

 

 • Her şeyin, her yaptığınızın mükemmel olması gerekmiyor. Bir şeyi mükemmel yapmak pek çok irili ufaklı, haz verebilecek veya gerekli şeyi ihmal etmek anlamına gelebilir.
 • Çocuğunuzla geçireceğiniz zamanı onunla birlikte programlayın ve bu programa olabildiğince sadık kalmaya çalışın.
 • İyi ve yeterli anne olmanın tüm zamanının çocukla geçirmek olduğu şeklindeki yanlış inancınızdan vazgeçin.
 • Annelik konusunda iyi niyetli ve yeterli olduğunuza inanın.
 • Çocuğunuzu mutlu etmek için elinizden gelen her şeyi yapsanız bile bazen çocuğunuz mutlu olmayabilir. Bu durum onun gereksinimlerini karşılayamadığınız anlamına gelmez. Elinizden geleni yaptığınıza ilişkin duygu ve düşüncelerinizi çocuğunuzla paylaşın ve mutlu olmanın artık büyük ölçüde kendisine bağlı olduğunu söyleyin.

Peki hem çalışıp hem de çocuğunuzu sağlıklı yetiştirmenin yolları neler?Memorial Hizmet Hastanesi Psikoloji Bölümü’nden Uz. Psikolog Sevda Yurtseven, çalışan annelere çocukları ile sağlıklı bir ilişki kurabilmeleri için önemli ipuçları verdi.

Suçluluk duygusu ile çocuğunuza doğal olmayan ilgi gösterilerinde bulunmayın

Çalışan kadınların sayısı toplumda giderek artarken, aralarında anne olanların sayısı da oldukça fazladır. Çalışan anne, gün boyu iş ortamında olduğu için çocuğuyla yeterince vakit geçirememenin sıkıntısı içinde olabilir. Bu sıkıntı zamanla yerini suçluluk duygusuna bırakır. Kendini suçlu hisseden anne; “Çocuğuma yeterli zamanı ayıramıyorum, onunla ilgilenemiyorum” ile başlayan cümleleri sık sık kullanmaya başlar. Bu duyguyla birlikte; anne kendini iyi hissetmek için doğal olmayan ilgi gösterilerinde bulunabilir ya da çocuğa gereksiz hediyeler vermeye başlayabilir. Bu durum çocuğun kafasını bulandırmakta, “ Galiba bir şeyler yolunda gitmiyor” hissini çocuğa geçirmektedir. Eksiklik ve telafi duygusuyla yaklaşılan çocuk, kızgınlıkla problemli davranış sergileyebilmektedir. Halbuki çocuk kadar ebeveynin de iyi zaman geçirmeye, ilişkilerinden keyif almaya ihtiyacı vardır.

Sorumluluklarınızı görev olarak algılamayın

Yoğun iş temposundan sonra eve gelen anneyi; ev işleri, yemek hazırlığı, çocuğuyla güzel kaliteli zaman geçirmek, kadın olduğu için kendi öz bakımını yapmak gibi pek çok görev beklemektedir. Burada sorun, sorumlulukların “görev” olarak algılanmasıdır. Özellikle “Çocuk istiyor” diye bir aktivitenin yapılması zorunluluğu, bu duygunun çocuğa geçmesi çocukta sıkıntılı bir süreç oluşturmaktadır. Çocukların en temel ihtiyaçları sevgi ve ilgidir; ancak bunun doğal şekilde verilmesi, karşılığında da alınması anne çocuk ilişkisinde temel güveni oluşturur, sürdürülürse de pekiştirir.

Çocuğunuzun sadece dersleri ile ilgilenmeyin

Anne bir taraftan yemeği hazırlarken bir taraftan çocuğunun hatırını sorabilir. Bu anda “ne” sorduğunuzdan çok, “nasıl” sorduğunuz önemlidir. Çocuk ile konuşulurken diyaloğu aceleye getirerek, tüm gün okulda yaptıklarının raporunu almak doğru bir ilişki şekli değildir. Çocuğa kendi durumunu da anlatmak, iş yerindeki yaşantılarını paylaşmak, karşılıklı etkileşim halini oluşturabilmek önemlidir. Böylece birarada geçirilen tüm zamanlar kıymetli hale gelir.

Çocuğunuzun oyun isteğini gönülsüzce kabul etmeyin

Eve geldiğinizde kendinizi yorgun hissediyorsanız sadece çocuğunuz oyun oynamak istiyor diye onu kırmamak için isteksizce kabul etmek yerine; çocuğunuza durumunuzu anlatıp, dinlenme isteğinizden bahsedebilmelisiniz. İlk başlarda bu durumu kavrayamasa da annesi ile keyifli ilişkisi olan çocuklar bu hayal kırıklığını kabullenip beklemeyi becerebilecektir.

Sebze yemek istemeyen çocuğunuzla inatlaşmayın

Çalışan annelerin en büyük hataları, zamanın sınırlı olmasına takılıp, yapılması gerekenleri aceleyle halletmek istemelerinden kaynaklanır. İş yaşamında aktif rol alan anneler vakitsizlikten dolayı, belirledikleri şablonlara aile üyelerinin o zaman çerçevesinde uymasını beklerler. Halbuki sebze yemek istemeyen çocuğa illa ki o akşam sebze yedirmeye çalışmak, inatlaşmak ve tartışmak yerine, hoşgörüyle yaklaşıp keyifli vakit geçirmek çocuk için daha doyurucudur. Hafta sonları çocuğun ilgi alanına giren aktiveleri beraber gerçekleştirmek de çocuğu mutlu edecektir.

 

 


Yorumlar - Yorum Yaz


Gulabla Facebook Fans
Hava Durumu
Anlık
Yarın
21° 32° 20°
Takvim
Lezzet Merkezi


Copyright © 
www.gulabla.net
Tüm Hakları Saklıdır. Içerikler Izinsiz Kullanılamaz.
2014 - 2015
 Marka : GULABLA ™
Bu site www.esnafyazilim.com
tarafından yapılmıştır
------------------------
ANASAYFA

gül abla adiyaman,gul abla adıyaman, adiyaman haberleri,adıyaman,güncel adiyaman,yerel adıyaman,merkez adıyaman,yerel secim adıyaman,haberci adıyaman, serbest kursu adıyaman,adıyaman haber,yaman haber,habercileri adıyaman,adıyaman haberim,adıyamanlıyız,adiyamanliyiz,adıyaman gündem,olay adıyaman, adıyaman olay, asayis adiyaman, serbest kürsü, günebakış,yeniyol,orhan pehlül,yediyaman,adıyamanca, adıyaman belediyesi,adıyaman Valiliği,adiyaman nabız,adıyamanda bugün,son dakika adıyaman,asayis adıyaman,haberde adıyaman,asu tv,mercan tv,hüsrev kutlu,mahmut demirtaş,togem,adıyaman üniversitesi,mustafa talha gönüllü,basin,adiyaman ses,adıyamanın sesi, adıyaman son,adıyaman guncel,adıyman haberi,haber adıyaman,adiyamanlica,adiyaman ses,sincik haber,kutlu haber, kahta haber,haber kahta,gazete adiyaman, adiyaman gazetesi,seyfettin bilen,ercan elektirik, serberst kürsü kahta, demokrasi parkı,adıyaman kütüphanesi,adıyaman sahibi,adıyaman asr,adıyaman tek,ADIYAMAN,adıyaman,adıyaman haber,adıyaman yemekleri,adıyamanlıyım,benadıyamanlıyım,adıyaman spor,adıyaman nemrut,adıyaman dershane,türkiye adıyaman,adıyaman siyaset,adıyaman belediyesi,adıyaman valiliği,adıyaman ikinci el,adıyaman üniversitesi,selfie , özçekim

seri ilan siteleri, ücretsiz seri ilan,adıyaman ikinci el araba ,adıyaman ikinci el eşya ,adıyaman haber , adıyaman ilan , adıyaman gündem, Ücretsiz Seri ilan Sitesi Adıyaman - Sahibinden Adıyaman,iş ,iş bulma konusunda ilanlarınızı paylaşabilip aynı zamanda mağaza açarak online satış yapabileceğiniz ilan sitemiz hizmetinizde