• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/gulabla?fref=ts
  • https://twitter.com/gulabla
                      English French German Spain Italian Dutch Russian Portuguese Japanese Korean Arabic Chinese Simplified
                                 
ARTIK PASTA SİPARİŞİ ALMIYORUZ İLGİNİZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİZ

Duyurular & Kampanyalar :   Doğum Günü Paketleri Yapılmaktadır
0546 622 2002 30 Yıllık Tecrübe Güven Tütüncülük - Sipariş ve Müşteri Hizmetleri Numarası : 05466222002
adıyaman tütünü ile ilgili aramalar,toptan tütün satanlar,tütün satış sitesi,çelikhan tütünü satın al,açık tütün fiyatları
çelikhan tütünü nasıl anlaşılır,toptan tütün filtresi,sarma tütün fiyatları,
www.adiyamancelikhantutuncusu.com , www.celikhanadiyamantutuncusu.com
Üyelik Girişi
KADIN KULÜBÜ
Sosyal Medyada Gulabla

 

Menopoz Hakkında Pratik Bilgiler

MENOPOZ HAKKINDA PRATİK BİLGİLER

Kırklı yaşlardaki kadınlar hiç bir zaman gelecekten bugünkü kadınlar kadar ümitli olmamıştı.Yaşam şartlarındaki düzelmeler ve tıp alanındaki gelişmeler sayesinde kadın ömrü bugün 80 yıla çıkmıştır.Bugünün menopozlu bayanları büyükannelerinin aksine hem meslek hem de sosyal yaşantılarında aktif olarak yaşamaya devam ediyorlar. 

Adetten kesilme dönemine klimakterium denir.Kadın vücudunda hormonal dengenin değişmesi sonucu,kadının artık çocuk yapamaz hale gelmesi anlamını taşır.Bu bir hastalık dönemi olmayıp kadının doğal olgunlaşma dönemidir. Bugün bile orta yaşlı kadınlarda bir çok önyargı bulunmaktadır. Adetten kesilme döneminde aşırı bedensel ve ruhsal rahatsızlıklar olacağı düşüncesi,bu dönemde cinsel cazibesi ve güzelliğini kaybedeceğinden sosyal konumunu kaybetmesi korkusu hakimdir. Bunlar ön yargı olmakla beraber gerçek payıda vardır. Adetten kesilme döneminde bir çok rahatsızlıklar ortaya çıkabilir. Ancak günümüzde ortaya çıkan bu değişikliklere HRT(hormon replasman tedavisi=hormon destek tedavisi) ile çözümler bulabiliriz. 

Klimakterium döneminde görülen değişiklikleri şöyle özetleyebiliriz:
1.Yumurtaların çalışmasında azalma. 
2.Östradiol ve Progesteron gibi kadın hormonlarının salgılanmasında azalma. 
3.Aylık kanamalar düzensizleşir. 
4.Adet görme durur. 

Klimakterium tıbbi açıdan 3 dönemden oluşur. 
1. Premenopoz dönemi: En son görülen adeten önce başlar. Hormon üretiminde azalma olmakla birlikte tipik şikayetler henüz yoktur. 
2. Perimenopoz: Söz konusu şikayetler başlar ve en son adetten bir yıl sonrasına kadar devam eder. 
3. Postmenopoz: En son adetten sonraki 1. yıldan sonra başlar ve 65 yaşına kadar devam eder. 

Adetten kesilme dönemi genellikle 45-55 yaşları arasında olur. 

Tipik şikayetler ise; ateş basmaları, gece terlemeleri, göğüslerde ağrı, uyku dengesinin bozulması, sinirlilik, cinsel isteksizlik(libido kaybı) vaginal kuruluk, yorgunluk, moral bozukluğu gibidir.Ama her kadın bu dönemi başka şekilde yaşar.Sadece kadınların 1/3'de yukarıda sözünü ettiğimiz aşırı rahatsızlıklar görülür.Geri kalan üçte ikisi ise daha rahat geçirir.Bu dönemde kadının kendinden memnun olması önemli bir rol oynamaktadır.Hayata olumlu bakmak,bu döneminde güzel yaşanabileceğini kabul etmek şikayetlerin azalmasında çok önemli rol oynar. 

Bu dönem kadınların kendilerine ve çevrelerine daha çok zaman ayırabilecekleri bir dönemdir.Bu dönemi doktorunuzun kontrolünde uygulayacağınız diet,egzersiz ve HRT (yerine koyma) ile hayatınızı eski kalitesinde sürdürebilirsiniz.Yaş ilerledikçe metobolik faaliyetlerde yavaşlama olur.Fiziksel aktivite azalır,kemik kütlesinde kayıp meydana gelir.Bu nedenle kemiğin kırılma riski artar.Menopoz dönemindeki kadınlar beslenme ile yeterli miktarda kalsiyum almaya özen göstermelidirler. 

Bunun için en iyi kaynak süt, sütten yapılmış besinler ve kalsiyumdan zengin sebze ve meyvelerdir. (Kuru baklagiller,yeşil yapraklılar,muz,pekmez,gibi. )

Bu dönemde kalp hastalıklarına yakalanma riski de artar.Bu nedenle kalp hastalığı riskini artıran kilo alımından korunmak gerekir.Yemeklerde doymuş yağ ve tuz oranı kısıtlanmalıdır.Alkollü içecek, çay, kahve tüketimi azaltılmalıdır.Kilo alımını önlemek için yürüyüş yada aerobik gibi düzenli egzersizler yapılmalıdır.Bu tip egzersizleri düzenli yapmakla depresif bozukluklardan da korunmuş olursunuz. 

Doktorunuzun yapacağı muayene ve tetkikler sonucunda eğer sizin için uygun ise Hormon Yerine Koyma Tedavisi (HRT) başlanmalıdır.Uygun olan HRT belirlenirken hastanın, menopozun hangi döneminde olduğunu saptamak çok önemlidir.Bu şekilde hastanın yakınmalarının sınıflandırılması, ihtiyaç ve isteklerinin belirlenmesi göz önünde tutularak tedavi planlanması mümkü olur.Çünkü bu hormon yerine koyma tedavisine başlama kararı,hasta ve doktor tarafından beraber verilmesi gereken bir karardır.Doktorun bu tedavinin yararlarının yanı sıra,olası riskleri ve yan etkileri de hastasına izah etmesi gerekmektedir. 

Sonuç olarak HRT,detaylı muayene ve tetkikler sonucunda "herhangi bir risk taşımıyorsanız",hayatınızın kalan 30-40 yıllık döneminde ikinci bir bahar yaşamınızı sağlayacaktır.

Sağlıklı günler dileğiyle.


Yorumlar - Yorum Yaz


Gulabla Facebook Fans
Hava Durumu
Anlık
Yarın
9° 5°
Takvim
Lezzet Merkezi


Copyright © 
www.gulabla.net
Tüm Hakları Saklıdır. Içerikler Izinsiz Kullanılamaz.
2014 - 2015
 Marka : GULABLA ™
Bu site www.esnafyazilim.com
tarafından yapılmıştır
------------------------
ANASAYFA

gül abla adiyaman,gul abla adıyaman, adiyaman haberleri,adıyaman,güncel adiyaman,yerel adıyaman,merkez adıyaman,yerel secim adıyaman,haberci adıyaman, serbest kursu adıyaman,adıyaman haber,yaman haber,habercileri adıyaman,adıyaman haberim,adıyamanlıyız,adiyamanliyiz,adıyaman gündem,olay adıyaman, adıyaman olay, asayis adiyaman, serbest kürsü, günebakış,yeniyol,orhan pehlül,yediyaman,adıyamanca, adıyaman belediyesi,adıyaman Valiliği,adiyaman nabız,adıyamanda bugün,son dakika adıyaman,asayis adıyaman,haberde adıyaman,asu tv,mercan tv,hüsrev kutlu,mahmut demirtaş,togem,adıyaman üniversitesi,mustafa talha gönüllü,basin,adiyaman ses,adıyamanın sesi, adıyaman son,adıyaman guncel,adıyman haberi,haber adıyaman,adiyamanlica,adiyaman ses,sincik haber,kutlu haber, kahta haber,haber kahta,gazete adiyaman, adiyaman gazetesi,seyfettin bilen,ercan elektirik, serberst kürsü kahta, demokrasi parkı,adıyaman kütüphanesi,adıyaman sahibi,adıyaman asr,adıyaman tek,ADIYAMAN,adıyaman,adıyaman haber,adıyaman yemekleri,adıyamanlıyım,benadıyamanlıyım,adıyaman spor,adıyaman nemrut,adıyaman dershane,türkiye adıyaman,adıyaman siyaset,adıyaman belediyesi,adıyaman valiliği,adıyaman ikinci el,adıyaman üniversitesi,selfie , özçekim

seri ilan siteleri, ücretsiz seri ilan,adıyaman ikinci el araba ,adıyaman ikinci el eşya ,adıyaman haber , adıyaman ilan , adıyaman gündem, Ücretsiz Seri ilan Sitesi Adıyaman - Sahibinden Adıyaman,iş ,iş bulma konusunda ilanlarınızı paylaşabilip aynı zamanda mağaza açarak online satış yapabileceğiniz ilan sitemiz hizmetinizde