• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/gulabla?fref=ts
  • https://twitter.com/gulabla
                      English French German Spain Italian Dutch Russian Portuguese Japanese Korean Arabic Chinese Simplified
                                 
ARTIK PASTA SİPARİŞİ ALMIYORUZ İLGİNİZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİZ

Duyurular & Kampanyalar :   Doğum Günü Paketleri Yapılmaktadır
0546 622 2002 30 Yıllık Tecrübe Güven Tütüncülük - Sipariş ve Müşteri Hizmetleri Numarası : 05466222002
adıyaman tütünü ile ilgili aramalar,toptan tütün satanlar,tütün satış sitesi,çelikhan tütünü satın al,açık tütün fiyatları
çelikhan tütünü nasıl anlaşılır,toptan tütün filtresi,sarma tütün fiyatları,
www.adiyamancelikhantutuncusu.com , www.celikhanadiyamantutuncusu.com
Üyelik Girişi
KADIN KULÜBÜ
Sosyal Medyada Gulabla

 
Hastalıklarından korunma önerileri

Kışın güneşinden daha az yararlanmaya başladığımız bugünlerde fiziksel stres, sıcak havalara göre daha fazla olur. Burun ve ağız içini döşeyen mukoza dokusunun soğukla kuruması ve mikropların vücuda daha kolay girmesi sonucu kış hastalıklarıyla uzunca bir süre uğraşırız. Ayrıca, soğuk havaların vermiş olduğu rehavet içinde daha ağır ve sağlıksız besinlere yönelmek, hareketsizliğin artması da metabolizmayı kötü yönde etkileyebilir.

Havaların iyice soğuduğu, hava kirliliğinin arttığı ve okulların açık olduğu kış aylarında nezle, grip, soğuk algınlığı, faranjit, zatürre ve diğer birçok mikrobik hastalık sıkça görülmeye başlanıyor. Bu nedenle öksürük, ateş, bulantı, kulak ağrısı gibi belirtileri önemseyip doktora gitmeyi ihmal etmeyin ve iyi beslenip, hijyeninize özen gösterin.

İç Hastalıkları Uzmanı Dr.Yavuz Furuncuğlu, kış aylarında neden daha çok hastalandığımızı, yaygın olarak görülen kış hastalıkları ve korunma yollarıyla ilgili soruları yanıtladı:

Soğuk Algınlığı-Nezle Nedir?

Virüs (en sık rinovirüsler) nedeniyle oluşan bir hastalıktır. Dünyada en sık görülen hastalık tablosudur. Tedavisinde antibiyotik kullanılmamalıdır. Çocuklarda sıklıkla görülür. Bebekler, immün sistemi bozuk olanlar ve yaşlılarda ölümcül seyredebilir. Kış mevsiminde 4 kat daha sık görülür. Kuluçka süresi 1-3 gündür. İlk belirtisi kuru ve kaşıntılı boğaz ağrısıdır. Sonra burun akıntısı, burun tıkanıklığı, hapşırma, boğazda yanma ve öksürük ilave olur. Bu dönemde çok bulaştırıcıdır. Yüksek ateş görülebilir.

Soğuk Algınlığı ile Saman Nezlesi Nasıl Ayırt Edilir?


Soğuk algınlığında boğaz ağrısı, baş ağrısı ve burunda  irritasyon varken, saman nezlesinde gözde burunda kaşıntı vardır. Korunmada en önemlisi kapalı yerlerden mümkün olduğunca uzaklaşmak ve sık el yıkamaktır.

Farenjit-Tonsilit Nasıl Gelişir?

Virüslere veya  beta mikrobuna bağlı gelişebilir. Şikayet olarak boğaz ağrısı  ve gıcık vardır.  Burun tıkanıklığı, ve akıntı, öksürük ve ateş de eşlik edebilir. Üç-dört gün sonra rahatlama olur.  Bir hafta içinde geçer.  Sadece bademciklerin iltihabına tonsilit denir. Grip virüsüne bağlı olarak gelişen farenjitte kas ağrıları, öksürük, baş ağrısı ve ateş de vardır.  Bazı hastalarda etkene göre değişmekle beraber bademcikler üzerinde membran oluşabilir. Uçuk çıkabilir.

Beta Mikrobunu Düşündüren Bulgular Nelerdir?

Hasta genellikle 5-15 yaş arasındadır ama yetişkinlerde de görülebilir. Kış ve ilkbaharda sıktır.  Boğaz ağrısı ve ateş ani başlar.  Boğazda bademcikler üzerinde kızarıklık ve eksudasyon vardır. Küçük dil kızarık ve şiştir. Damakta peteşi denilen ufak  kanamalar vardır.  Bazen kızıl şeklinde döküntü ve ağrılı lenf bezi şişmesi de eşlik edebilir.  Bu belirtilerin hiçbirinin spesifik olmadığını da bilmek gerekir. Beta mikrobunun tedavisi antibiyotik iledir.

Larenjit, Trakeobronşit = Krup

En sık çocuklarda görülür ve neden çoğunlukla virüslerdir. Nefes darlığı ve solunum güçlüğü eşlik edebilir. Ses kalınlaşması veya kısılması, köpek havlaması tarzında öksürük olur.  Bakteriyel enfeksiyon sonradan üzerine binebilir.  Ateş eşlik edebilir. Sonbaharda en sık görülür. Çocuklarda nefes darlığı ciddi boyutlara ulaşabilir. Kan oksijeni düşebilir.  Hastaneye yatırmak gerekebilir.

Sinüsit- Otitis Media

Orta kulak iltihabına otitis media denir.  Yüzdeki kemiklerde bulunan hava boşlukların (sinüsler) iltihabına ise sinüzit denir.  Burun tıkanıklığı, baş ağrısı ve basınç hissi, koyu burun akıntısı,  diş ağrısı, ateş ve öksürük şikayetleriyle gelebilir. Antibiyotik ve yardımcı ilaçlarla tedavi edilirler. Tedavi edilmezse beyin absesine ve ölüme kadar varan komplikasyonlara neden olabilirler.

Bronşit ve Zatürree:

Akciğere giden hava borularına bronş adı verilir. İltihabına ise bronşit denir. Akciğer parankiminin iltihabına ise zatürree denir. Akut bronşit ve kronik bronşit olarak ikiye ayrılır.  Akut bronşit kısa süre önce gelişmiştir. Öksürükle ortaya çıkar. Viral veya bakteriyel sebeple olabilir. Balgam ve ateş olaya eşlik edebilir.  Antibiyotik kullanmak gerekebilir.  Kronik bronşit veya KOAH denilen hastalık ise genellikle kış aylarında azar. Öksürük, sarı-yeşil renkli balgam, balgam miktarında artma ile seyreder ateş yapabilir, nefes darlığı artabilir. Hastaneye yatış gerekebilir

Kış Hastalıklarından Korunmak İçin..

Kronik hastalığı olanlar kış aylarına girerken mutlaka genel kontrollerini yaptırmalıdır.
Doktor kontrolleri sıklaştırılabilir.
Doktor önerirse grip veya pnömokok aşıları yapılabilir.
Yaşanan ortam ısısı iyi ayarlanmalı ve havanın aşırı kuru olması engellenmelidir.
Egzersiz programlarının kış aylarına uygun saatlere çekilmesi ve hava kirliliğinin en az olduğu dönemde yapılması gerekmektedir.
Beslenme programı gözden geçirilmeli, doğal yoldan veya ilaç şeklinde vitamin takviyeleri yapılmalıdır.
Kirli, kapalı ve soğuk ortamlarda uzun süre kalınmamalı.
Enfeksiyonu olan kişilerle yakın temastan kaçınılmalıdır.
Hava sıcaklığına uygun kıyafetler giyilmelidir.
Bulaşıcı hastalıklardan korunmanın en iyi yolu ellerin sık yıkanması ve yakın solunum temasından kaçınmaktır.
Hapşırma ve öksürme sırasında ağız ve burun bölgesini tek kullanımlık kağıt mendille kapatmalı, hatta tek kullanımlık maske kullanmalıdır.

Paylaş |                      Yorum Yaz - Arşiv      3874 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Gulabla Facebook Fans
Hava Durumu
Anlık
Yarın
21° 32° 20°
Takvim
Lezzet Merkezi


Copyright © 
www.gulabla.net
Tüm Hakları Saklıdır. Içerikler Izinsiz Kullanılamaz.
2014 - 2015
 Marka : GULABLA ™
Bu site www.esnafyazilim.com
tarafından yapılmıştır
------------------------
ANASAYFA

gül abla adiyaman,gul abla adıyaman, adiyaman haberleri,adıyaman,güncel adiyaman,yerel adıyaman,merkez adıyaman,yerel secim adıyaman,haberci adıyaman, serbest kursu adıyaman,adıyaman haber,yaman haber,habercileri adıyaman,adıyaman haberim,adıyamanlıyız,adiyamanliyiz,adıyaman gündem,olay adıyaman, adıyaman olay, asayis adiyaman, serbest kürsü, günebakış,yeniyol,orhan pehlül,yediyaman,adıyamanca, adıyaman belediyesi,adıyaman Valiliği,adiyaman nabız,adıyamanda bugün,son dakika adıyaman,asayis adıyaman,haberde adıyaman,asu tv,mercan tv,hüsrev kutlu,mahmut demirtaş,togem,adıyaman üniversitesi,mustafa talha gönüllü,basin,adiyaman ses,adıyamanın sesi, adıyaman son,adıyaman guncel,adıyman haberi,haber adıyaman,adiyamanlica,adiyaman ses,sincik haber,kutlu haber, kahta haber,haber kahta,gazete adiyaman, adiyaman gazetesi,seyfettin bilen,ercan elektirik, serberst kürsü kahta, demokrasi parkı,adıyaman kütüphanesi,adıyaman sahibi,adıyaman asr,adıyaman tek,ADIYAMAN,adıyaman,adıyaman haber,adıyaman yemekleri,adıyamanlıyım,benadıyamanlıyım,adıyaman spor,adıyaman nemrut,adıyaman dershane,türkiye adıyaman,adıyaman siyaset,adıyaman belediyesi,adıyaman valiliği,adıyaman ikinci el,adıyaman üniversitesi,selfie , özçekim

seri ilan siteleri, ücretsiz seri ilan,adıyaman ikinci el araba ,adıyaman ikinci el eşya ,adıyaman haber , adıyaman ilan , adıyaman gündem, Ücretsiz Seri ilan Sitesi Adıyaman - Sahibinden Adıyaman,iş ,iş bulma konusunda ilanlarınızı paylaşabilip aynı zamanda mağaza açarak online satış yapabileceğiniz ilan sitemiz hizmetinizde